Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jak podaje Giełda Papierów Wartościowych w swoim komunikacie z 24 lipca 2020 roku, na Rynek Towarów Rolno-Spożywczych trafiło standaryzowane żyto. Tak jak w przypadku dotychczasowego obrotu pszenicą, będzie dostępne zarówno po kursie jednolitym, identycznym w czasie trwania sesji w poszczególnych magazynach, jak i doraźnie w systemie aukcyjnym. W pierwszym przypadku kurs ma być ustalany przez Towarową Giełdę Energii na podstawie zakontraktowanego w ostatnim tygodniu ziarna z autoryzowanych przez nią magazynów.

 

Wskutek decyzji Towarowej Giełdy Energii, wystandaryzowane ziarno żyta klas B oraz C, od piątku dostępne jest w handlu na uruchomionej w tym roku Platformie Żywnościowej RTSR. Kolejną analogią do obecnej tam od pół roku pszenicy, ma być obrót prowadzony w formie rynku kasowego. Sprawi to, że wszelkie zawierane transakcje podlegać będą klauzuli natychmiastowej wykonalności, co ma poprawić ich bezpieczeństwo.

Według ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, decyzja ta świadczy o dalszym rozwoju rynku rolnego. Minister ocenił, że giełda daje rolnikom możliwość osiągnięcia wyższych i obarczonych mniejszym ryzykiem zarobków, bardziej obiektywnych niż w innej formule ze względu na rynkowy charakter cen, bo dyktowany przede wszystkim przez popyt i podaż.

GPW informuje również o podstawach, na których działa Platforma Żywnościowa. Zalicza się do nich Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Magazyny Autoryzowane. Ma to zapewniać transparentność obrotu płodami rolnymi ze strony TGE, pełne zaplecze dotyczące bezpieczeństwa wszelkich finansowych rozliczeń po stronie IRGiT i utrzymanie odpowiedniej jakości, a także dostępności oferowanego towaru przez posiadające autoryzację magazyny.

Do końca trwania okresu pilotażowego, w ramach którego działa projekt Platformy Żywnościowej, od uczestników rynku nie pobiera się żadnych opłat. Pilotaż ma trwać do 31 sierpnia 2020.

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych, oznajmił, że giełdowy rynek rolny jest jedną z najważniejszych strategicznych inicjatyw, uruchomioną i skutecznie przeprowadzaną pomimo trwającej obecnie pandemii. Zapowiedział też, że na wprowadzeniu do handlu drugiego produktu się nie skończy, a na jesieni planowane jest wprowadzenie kukurydzy. Dodał też, że GPW w dalszych planach ma zamiar rozszerzyć ofertę o cukier, koncentraty soku jabłkowego, mleko w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu. Rozważane jest także ustanowienie terminowego rynku towarów rolno-spożywczych.

Komentarze