Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

digimig 200 synergicRóżne materiały wymagają różnych metod łączenia oraz używania odmiennych gazów osłonowych. Jest to konieczne, ponieważ pomaga zapobiegać nieprawidłowościom w samej spoinie. Kiedy otulina topi się w elektrodzie, generowane są gazy osłonowe. To część procesu spawania metodą MIG MAG. Jest jeszcze druga metoda - TIG. Którą z nich wybrać i do jakich surowców?

 

 

 

Metoda spawania MIG MAG - czym się charakteryzuje?

Metoda MIG MAG polega na spawaniu za pomocą łuku elektrycznego. Wytwarza się on między elektroda topliwą a spawanym materiałem. Elektroda to drut spawalniczy podawany w sposób ciągły z podajnika. Strumień gazu osłonowego, przekazywany wraz z drutem, chroni łuk i jeziorko ciekłego metalu. 

Spawanie metodą MIG MAG jest popularne - stanowi 65% wszystkich przemysłowych łukowych technik spawania. Pora teraz wyjaśnić różnice między spawaniem MIG i spawaniem MAG. 

 

Spawanie spawarkami MIG i MAG - różnice

Metoda spawania MIG (Metal Inert Gas) to proces, w którym jako gaz osłonowy wykorzystuje się gaz chemicznie obojętny (argon, hel). Z kolei metoda spawania MAG polega na używaniu gazu osłonowego chemicznie aktywnego na przykład dwutlenku węgla  - CO2. 

Metodę MAG stosuje się do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych. Metodę MIG wykorzystuje się do spawania aluminium, magnezu, miedzi i innych metali nieżelaznych i ich stopów. Natomiast sama metoda spawania MIG MAG to użycie mieszanki gazów pasywnych i aktywnych, takich jak argon i dwutlenek węgla w różnych proporcjach. 

 

Gdzie stosuje się spawanie MIG MAG?

Spawarki MIG MAG mają wszechstronne zastosowanie. Wykorzystuje się je w różnych dziedzinach przemysłu -  w branży samochodowej (lutospawanie), stoczniowej i budowlanej. Używa się ich do produkcji rurociągów, zbiorników ciśnieniowych, samochodów, statków, okrętów, ale także konstrukcji stalowych i części maszyn przemysłowych. Stosuje się je do łączenia blach. Z metody spawania MIG MAG korzysta się w sektorze remontowym, podczas konserwacji różnych przedmiotów. 

 

Jak wygląda spawanie metodą MIG MAG?

Podczas spawania używa się spawarki MIG MAG, która dozuje gaz osłonowy i podaje drut do jeziorka spawalniczego. Co można regulować w półautomacie spawalniczym? Są to takie parametry jak: 

  • szybkość podawania drutu
  • napięcie i natężenie prądu spawania
  • intensywność dopływu gazu osłonowego
  • długość impulsu oraz jego częstotliwość

Podczas spawania spawarką MIG MAG zajarzenie łuku następuje po naciśnięciu przycisku na uchwycie spawalniczym oraz zwarciu drutu z łączonym materiałem. Drut, który wysuwa się z określoną prędkością, stapia się i dzięki zjawisku samoregulacji jego długość w przybliżeniu pozostaje stała. Spawając, należy przemieszczać  drut wzdłuż spoiny według określonych wytycznych - zgodnie z zasadami kładzenia spoin o odpowiednich parametrach geometrycznych i zgodnie z położeniem elementów łączonych. 

 

Czym jest spawanie metodą TIG?

TIG, czyli Tungsten Inert Gas, to metoda polegająca na wytwarzaniu łuku elektrycznego. Wytwarza się on przez nietopliwą elektrodę wolframową w osłonie gazu obojętnego. Dzięki tej metodzie materiały stapiają się ze sobą, a dodatkowo można dodawać odpowiedniego materiału do jeziorka spawalniczego. Spawanie TIG pozwala łączyć stal nierdzewną z innymi metalami wymagającymi gazu obojętnego - miedzią, aluminium, tytanem. Powstała w ten sposób spoina jest dobrej jakości - czysta i bez wytrąceń. 

W celu zainicjowania łuku elektrycznego trzeba potrzeć elektrodą wolframową o materiał. Łuk można też zajarzyć bezdotykowo dzięki wykorzystaniu jonizatora (HF). Po zainicjowaniu łuku spawacz podaje drut do jeziorka spawalniczego. Łuk elektryczny topi go. Drut podaje się w sposób przerywany, jednocześnie kształtując spoinę w charakterystyczne łuski. Podobnie jak przy użyciu metody MIG MAG, spawacz może regulować parametry i wpływać na proces spawania. 

Dobór metody spawania w dużej mierze zależy od efektu, jaki spawacz chce osiągnąć. Do łączenia różnych materiałów dobiera się określone metody. Na jakość spawania wpływają również umiejętności samego fachowca.