Gdy nadchodzi moment żniw, liczy się każda minuta sprzyjającej temu okresowi pogody. Każdy rolnik doskonale wie, że podczas podczas zbiorów nie wolno tracić cennego czasu np. na usuwanie awarii w maszynach, bądź na ich poważniejszą naprawę.
Jak przygotować kombajn do żniw?
Warto pamiętać, aby po każdym sezonie dokładnie wyczyścić, jak również skontrolować podzespoły, dzięki czemu w następnym sezonie będzie o wiele mniej pracy do zrobienia. Natomiast, gdy czynności te nie zostały wykonane to należy je nadrobić w sezonie obecnym. W kabinie należy sprawdzić deskę rozdzielczą, sprawność oświetlenia jezdnego, a także wskaźniki i kontrolki. Następnie trzeba dokładnie sprawdzić stan dźwigni oraz cięgieł, a także działanie hydrauliki oraz układu kierowniczego. Nie należy zapominać również o skontrolowaniu stanu technicznego pasów kombajnu, sprawność skrzyni biegów i układu hamulcowego. W nowych maszynach warto sprawdzić też działanie układu klimatyzacji i dokonać ewentualnego uzupełnienia czynnika, ponieważ praca przez cały dzień w upale nie należy do najprzyjemniejszych i może powodować nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia.
Magazyny
W przygotowaniach do żniw należy zwróć szczególną uwagę na magazyny, w których będzie się przechowywało ziarno. Trzeba je dokładnie posprzątać, aby były gotowe w ten sposób do przyjęcia nowych plonów. Dokładne posprzątanie magazynu jest istotne pod wieloma względami, ale przede wszystkim dla tego, że kryją się w nich różne insekty i gryzonie, które mogą powodować uszkodzenie zebranych plonów. Wyczyścić magazyn można chemicznie, bądź mechanicznie. Czyszczenie magazynu w sposób chemiczny odbywa się za pomocą wykorzystania opryskiwania lub odymiania. Opryskiwania polega na użyciu cieczy ze środkiem ochrony roślin, z kolei odymianie polega na użyciu świec dymnych. Jeżeli chodzi o czyszczenie mechaniczne to polega ono na usunięciu brudu, które może zacząć gnić i w ten sposób przyczyniać się do tworzenia środowiska różnych chorób. W pomieszczeniach, które są w odpowiedni sposób posprzątane, aktywność środków owadobójczych jest znacznie dłuższa.