Ocena użytkowników: 4 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive
 

Gdy nadchodzi moment żniw, liczy się każda minuta sprzyjającej temu okresowi pogody. Każdy rolnik doskonale wie, że podczas podczas zbiorów nie wolno tracić cennego czasu np. na usuwanie awarii w maszynach, bądź na ich poważniejszą naprawę. 

Jak przygotować kombajn do żniw?

Warto pamiętać, aby po każdym sezonie dokładnie wyczyścić, jak również skontrolować podzespoły, dzięki czemu w następnym sezonie będzie o wiele mniej pracy do zrobienia. Natomiast, gdy czynności te nie zostały wykonane to należy je nadrobić w sezonie obecnym. W kabinie należy sprawdzić deskę rozdzielczą, sprawność oświetlenia jezdnego, a także wskaźniki i kontrolki. Następnie trzeba dokładnie sprawdzić stan dźwigni oraz cięgieł, a także działanie hydrauliki oraz układu kierowniczego. Nie należy zapominać również o skontrolowaniu stanu technicznego pasów kombajnu, sprawność skrzyni biegów i układu hamulcowego. W nowych maszynach warto sprawdzić też działanie układu klimatyzacji i dokonać ewentualnego uzupełnienia czynnika, ponieważ praca przez cały dzień w upale nie należy do najprzyjemniejszych i może powodować nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia. 

Magazyny

W przygotowaniach do żniw należy zwróć szczególną uwagę na magazyny, w których będzie się przechowywało ziarno. Trzeba je dokładnie posprzątać, aby były gotowe w ten sposób do przyjęcia nowych plonów. Dokładne posprzątanie magazynu jest istotne pod wieloma względami, ale przede wszystkim dla tego, że kryją się w nich różne insekty i gryzonie, które mogą powodować uszkodzenie zebranych plonów. Wyczyścić magazyn można chemicznie, bądź mechanicznie. Czyszczenie magazynu w sposób chemiczny odbywa się za pomocą wykorzystania opryskiwania lub odymiania. Opryskiwania polega na użyciu cieczy ze środkiem ochrony roślin, z kolei odymianie polega na użyciu świec dymnych. Jeżeli chodzi o czyszczenie mechaniczne to polega ono na usunięciu brudu, które może zacząć gnić i w ten sposób przyczyniać się do tworzenia środowiska różnych chorób. W pomieszczeniach, które są w odpowiedni sposób posprzątane, aktywność środków owadobójczych jest znacznie dłuższa.