Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Według Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG wykluczone jest wypuszczanie świń na wybiegi, gdyż zwiększa to ryzyko rozprzestrzeniania się ASF. Także zasady izolacji trzody chlewnej w budynkach powinny być identyczne w całym kraju. 

Afrykański pomór świń (w skrócie ASF) nie ustępuje, dlatego aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tego groźnego wirusa utrzymywany jest zakaz trzymania świń na wybiegach w strefach, gdzie ASF zbiera szczególnie duże żniwo. Przepisy te, które reguluje nowelizacja rozporządzenia MRiRW z dnia 6 maja 2015 roku dotyczą wytyczonych stref tzw. czerwonej i niebieskiej. 

 

Należy pamiętać, że trzoda chlewna będąca na wybiegach zewnętrznych jest szczególnie narażona na działanie ASF i jego rozprzestrzenianie się dalej. Dlatego kontrolowana izolacja w odpowiednim środowisku jest najlepszym sposobem walki z wirusem. Zwierzęta hodowane na wybiegu są zawsze bardziej wystawione na działanie różnych chorób i przez to zagrażają innym okolicznym hodowlom. Wszystko to jest spowodowane mniejszą kontrolą nad stadem. Na szczęście liczba gospodarstw, które utrzymują świnie na wybiegach nie jest duża. W oznaczonych strefach (tj. czerwonej i niebieskiej)  znalazło się tylko 67 ferm. Ponadto POLPIG podkreśla, że zakaz utrzymywania świń na wybiegu nie powoduje dużego spadku pogłowia, a właśnie ogranicza zarażanie się ASF.

 

Dodatkowo zasady izolacji w budynkach gdyby dotyczyły całego kraju zapobiegłoby to różnym nieporozumieniom. Trudno jest bowiem wytłumaczyć danemu rolnikowi, że jego drzwi od chlewni powinny być zamknięte, aby nie naruszać zasad bioasekuracji, gdy trzoda chlewna u sąsiada może być utrzymywana na zewnątrz. Dlatego należałoby wszystkie świnie utrzymywać w izolacji. Jest to najprostszy sposób ochrony zwierząt oraz zapobiegania zarażaniu kolejnych stad. Widać tutaj jak ważna jest interpretacja przepisów, które powinny zostać ustanowione w sposób jasny dla każdego rolnika, aby nie było już konfliktów czy niedomówień ze strony hodowcy i władz. 

 

Warto zatem zadbać o dobrą kondycję swoich zwierząt, których hodowla zapewnia zysk, a przez to utrzymania gospodarstwa. Każda świnia jest przecież inwestycją, w której hodowlę zostały włożone pieniądze. Każdy rolnik chce, aby te fundusze prędzej czy później zwróciły się z nawiązką, która zapewni możliwość zakupu nowych zwierząt. 

 

Jeżeli jednak pojawi się przesłanka do zlecenia likwidacji całego stada, które utrzymywane jest na wybiegu każdy rolnik ma prawo złożyć podanie o otrzymanie odszkodowania w związku z zaistniałą sytuacją. Za wypłatę takich pieniędzy odpowiedzialny i obciążony jest skarb państwa.