
Co to jest i do czego służy hydraulika siłowa? Jakie elementy wchodzą w skład układu hydrauliki siłowej? Gdzie hydraulika siłowa znajduje zastosowanie? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Czym jest hydraulika siłowa? Jakie elementy wchodzą w skład hydrauliki siłowej? Do czego właściwie służy hydraulika siłowa i w jakich branżach przemysłowych znajduje zastosowanie? Jeśli szukasz podstawowych informacji na temat systemów tego rodzaju, zapraszamy do lektury niniejszego wpisu już teraz.
Czym jest hydraulika siłowa?
Czym właściwie jest hydraulika siłowa? Otóż system ten, którego elementy znajdziesz między innymi na stronie zenox.pl/productlist/Hydraulika/Silowniki-hydrauliczne w atrakcyjnych cenach, to rozwiązanie gwarantujące urządzenia, które dostarczają odpowiednią ilość energii i umożliwiają wykonywanie poszczególnych zadań przez różnego rodzaju maszyny i urządzenia. System ten zbudowany jest z elementów, które łączą się ze sobą i tym samym tworzą układ zamknięty. Podczas pracy hydrauliki siłowej energia przekazywana jest i sterowana dzięki optymalnej cieczy. A zatem działanie takich układów opiera się na przepływie cieczy pod odpowiednim ciśnieniem.
Ruch cieczy wymuszany jest głównie przez pompę hydrauliczną. Dzięki temu powstaje energia, która później przejmowana jest przez specjalny siłownik hydrauliczny lub cylindry. Element ten następnie wprawia w ruch maszynę lub urządzenie, zmieniając energię cieczy na obrotowy lub prostolinijny ruch.
Jakie elementy wchodzą w skład hydrauliki siłowej?
Z czego składa się system hydrauliki siłowej? Do podstawowych elementów zalicza się siłowniki hydrauliczne, przewody, pompy hydrauliczne, akumulatory, rury precyzyjne, specjalistyczne węże, filtry, oleje oraz części służące do zakuwania węży hydraulicznych. Siłownik hydrauliczny jest bardzo istotną częścią systemu, gdyż to właśnie ten element wprawia w ruch tłok, obierając jednocześnie energię z cieczy, którą wtłacza się pod odpowiednim ciśnieniem.
Przewody hydrauliczne wykorzystywane są do transportu cieczy w hydraulicznym układzie, pompy natomiast wprawiają ciecz w ruch. Zawory oraz rozdzielacze odpowiadają za przepływ cieczy, a akumulatory, które są jednocześnie zbiornikami ciśnieniowymi, magazynują pod dużym ciśnieniem ciecz roboczą. Rury precyzyjne to elementy, które stosuje się przeważnie w maszynach mobilnych. Węże specjalistyczne natomiast także można zastosować do transportu cieczy, paru lub trącących materiałów. Filtry hydrauliczna oczyszczają ciecz roboczą z zanieczyszczeń, a oleje są potrzebne do wytwarzania energii.
Wspominaliśmy również o elementach, które przydają się do zakuwania węży hydraulicznych. Zakuwanie to bardzo ważny etap, gdyż prawidłowy montaż końcówek na hydraulicznych wężach zapewnia szczelność całego układu, co przekłada się również na jego wydajność. Jeśli proces zakucia zostanie przeprowadzony prawidłowo, układ będzie wykazywać także optymalną odporność na maksymalne ciśnienie.
Do czego służy hydraulika siłowa?
Hydraulikę siłową aktualnie wykorzystuje się w wielu branżach. Do zalet systemu zalicza się nie tylko wysoką wydajność, ale i znaczne usprawnianie pracy. Ponadto hydraulika siłowa może działać niezależnie od różnego rodzaju źródeł prądu, co daje jej mocną przewagę nad innymi rozwiązaniami. Dlaczego? Głównie dlatego, że hydraulika siłowa w takiej sytuacji nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o jej wykorzystanie. Można na niej polegać, bez względu na miejsce czy warunki otoczenia.
Najczęściej hydraulikę siłową wykorzystuje się w konstrukcjach ładowarek, dźwigów oraz koparek. A zatem doskonale sprawdza się w maszynach budowlanych. To jednak nie jej jedyne zastosowanie, gdyż nierzadko system umieszcza się na liniach produkcyjnych czy maszynach rolniczych. Na podstawie mechanizmu hydrauliki siłowej funkcjonują także układy hamulcowe i kierownicze w samochodach.