Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Utylizacja sprzętu komputerowego
Zużyty sprzęt elektroniczny to problem. Wiele firm nie wie, jak go rozwiązać. Stacje robocze, monitory, myszki... W niektórych przypadkach takie urządzenia liczone są w dziesiątkach. Nie powinno się zostawiać ich na śmietniku, to pewne. A jak wygląda profesjonalna utylizacja sprzętu komputerowego? Czy recykling elektrośmieci jest bezpieczny? Ile to kosztuje? Spróbujmy odpowiedzieć na te, jak i podobne pytania.

 

Dlaczego warto zrecyklingować sprzęt elektroniczny?

Na początku trzeba zrozumieć, na czym w ogóle polega problem. Otóż wszelkiego rodzaju elektronika sama w sobie nie jest zbyt ekologiczna. Składa się z tworzyw sztucznych oraz innych substancji, które są toksyczne bądź mają niską biodegradalność. Inaczej mówiąc, naturalny rozkład w ich przypadku trwa bardzo długo. Większość takich elementów można wykorzystać ponownie do produkcji nowych urządzeń, ale pozwoli na to jedynie fachowa utylizacja sprzętu komputerowego.

Innym powodem do przeprowadzenia poprawnej utylizacji jest ochrona danych osobowych. Bez dwóch zdań, to bardzo ważna kwestia. Nawet zepsuty sprzęt komputerowy może zawierać wrażliwe informacje, które nie powinny trafić w niepowołane ręce. Profesjonalne podejście do tematu to gwarancja, że nic takiego się nie stanie. Zastosowanie odpowiednich metod niszczenia dysków jest najlepszym zabezpieczeniem przed kradzieżą cennych informacji cyfrowych. Oznacza to, że recykling sprzętu komputerowego to nie tylko wspieranie ochrony środowiska, co również realna dbałość o bezpieczeństwo danych firmowych oraz tych całkowicie prywatnych.

 

Utylizacja sprzętu elektronicznego w praktyce

Zasady funkcjonowania recyklingu elektroodpadów dość precyzyjnie określa polskie prawo. Mówi o tym ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 29 lipca 2005 r. Dokument dotyczy praktycznie wszystkich podmiotów, które mogą brać udział w tym procesie, nie wyłączywszy samych użytkowników elektroniki. Ważna jest również podobna dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (WEEE) z 2012 r. Kierowanie się tymi wytycznymi stanowi podstawę utylizacji tego rodzaju odpadów.

Proces rozpoczyna zbiórka i odbiór elektrośmieci. Powinna się tym zając wyspecjalizowana firma. Później następuje recykling pierwszego stopnia. Naprawa sprzętu, ocena możliwości operacyjnych, ewentualne przywrócenie do użytku. Etap 2 polega na demontażu urządzeń, aby pozyskać elementy nadające się do produkcji nowego sprzętu. Resztę się następnie segreguje i rozdrabnia w taki sposób, aby pozyskać materiały do ponownej obróbki fabrycznej. Tym sposobem powstają na przykład plastikowe pojemniki. Dyski twarde i inne wrażliwe podzespoły są mielone na drobną frakcję, dzięki czemu odzyskanie jakichkolwiek danych jest praktycznie niewykonalne.

 

Ile kosztuje profesjonalna utylizacja sprzętu komputerowego?

W wielu wypadkach – nic. Można nawet na tym zarobić, ponieważ zużyty sprzęt elektroniczny jest traktowany podobnie do złomu i poszczególne elementy sprzedaje się na wagę. To jednak zależy od konkretnej sytuacji oraz firmy, dla której utylizacja sprzętu komputerowego to codzienność. Takie placówki mają też w ofercie szereg innych przydatnych usług. Kompleksowe działania i zakres partnerstwa to zatem dość elastyczna kwestia. Można ją dopasować do potrzeb własnego przedsiębiorstwa. W związku z tym koszty wyrzucania elektroniki zgodnie z prawem także mogą być różne. Najlepiej jest więc skontaktować się z konkretną firmą i dokładnie opisać swój problem.