Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

94e25426f41a3aef71db6d7fd4133e59
Jaki silos do gospodarstwa wybrać? Czym się kierować, decydując się na konkretny silos? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w poniższym artykule. 

 

 

 

Jak prawidłowo przechowywać ziarno, aby zachować jego dobrą jakość? Najlepszą opcją w takiej sytuacji będą silosy zbożowe. Wybierz odpowiedni silos, aby zapobiec ogromnym stratom jakościowym oraz ilościowym. Na co zwrócić uwagę, kupując silosy? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Zanim jednak przejdziemy do parametrów, przypomnijmy, czym dokładnie jest silos zbożowy. 

 

Co to jest silos zbożowy?

Co to jest silos zbożowy i jak wybrać ten odpowiedni dla własnego gospodarstwa rolnego? Otóż silos to nic innego jako budowla – albo część budowli – która służy do przechowywania sypkich materiałów. Konstrukcje tego rodzaju dzieli się na rozwiązania płaskie – czyli poziome oraz pionowe – zwane również wieżowymi. 

Odpowiednio dobrany silos zbożowy to gwarancja, że przechowywane w nim ziarno przez długi czas będzie mieć dobrą jakość. Jeśli ziarno będziesz magazynował w pomieszczeniu, w którym występuje duża wilgotność, niewłaściwa temperatura czy szkodniki, narazisz się na ogromne straty – i to nie tylko jakościowe, ale również ilościowe. Brak optymalnej wentylacji także wpływa niekorzystnie na jakość ziaren. Z tego właśnie powodu warto zainwestować w silosy zbożowe. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni silos? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

silosy zbożowe

 

Jaki silos zbożowy wybrać do swojego gospodarstwa?

Jaki silos zbożowy wybrać do własnego gospodarstwa? Jeśli nie masz zbyt dużego areału i nie planujesz właściwie skupu zboża, polecamy zdecydować się na zakup płaskodennego silosu. To świetne rozwiązanie dla tych gospodarstw, które całkowite opróżnianie planują przeprowadzać na przykład raz w roku. Do wad silosów płaskodennych zalicza się jedynie to, że dno zbiornika trzeba opróżniać w sposób mechaniczny. Do zalet natomiast stosunkowo niską cenę.  A zatem silos zbożowy płaskodenny sprawdzi się głównie w gospodarstwach, które szukają ekonomicznej opcji i przy małej rotacji zboża. 

Dla gospodarstw z dużym areałem polecamy silosy rodzaju lejowego. Taka opcja sprawdzi się tam, gdzie planowane jest częste opróżnianie zbiorników. Lejowa budowa takiego silosu umożliwia swobodne – grawitacyjne – opróżnianie. Do zalet silosów zbożowych lejowych zalicza się większą wydajność, profesjonalne systemy wentylacyjne oraz fakt, że w takiej konstrukcji zwykle łatwo jest utrzymywać odpowiednią temperaturę. 

Wybierając silos zbożowy, należy zdecydować także, czy lepszym rozwiązaniem będzie silos z blachy falistej, czy płaskiej. Do zalet silosów wykonanych z blachy płaskiej zalicza się fakt, że łatwiej je umyć, gdy zajdzie taka konieczność. Wadą natomiast jest niższa odporność na ewentualne boczne odkształcenia. 

Wielkość silosu określ jeszcze na początku, biorąc pod uwagę realne zapotrzebowanie swojego gospodarstwa. Odpowiedz sobie na następujące pytania: ile ziarna produkujesz w trakcie roku? Ile ziaren zamierzasz przechowywać w kupionych silosach? Niekiedy okazuje się, że bardziej opłacalny jest zakup kilku mniejszych silosów niż jednego dużego. Pamiętaj również o tym, aby wybrać taki system załadunku i rozładunku, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy.

Producent silosów zbożowych ma w ofercie porządne silosy lejowe i silosy płaskodenne, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.