Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

20201112175639 download
Właściciele warsztatów samochodowych, zakładów gastronomicznych, jak również inni przedsiębiorcy muszą niejednokrotnie mierzyć się z problemem przekazania do utylizacji odpadów niebezpiecznych. Szczególną grupę kłopotliwych odpadów stanowią odpady olejowe. Należy pozbywać się ich w sposób zgodny z przepisami. Jak przebiega odbiór niebezpiecznych odpadów, oleju przepracowanego oraz posmażalniczego?

 

 

 

Problem utylizacji odpadów niebezpiecznych dotyczy to głównie punktów gastronomicznych, które muszą pozbywać się oleju po smażeniu, jak również stacji kontroli pojazdów, serwisów samochodowych i zakładów przemysłowych, w których dochodzi do generowania oleju przepracowanego. Odpady olejowe należą do grupy niebezpiecznych, ponieważ zawierają w składzie szkodliwe, toksyczne substancje chemiczne, które po przedostaniu się do gruntu i wód gruntowych mogłyby doprowadzić do poważnego skażenia. Olej wylany do kanalizacji powoduje jej zatykanie, dlatego pozbywanie się go w sposób niezgodny z przepisami jest zagrożone karą finansową.

 

Jak wobec tego pozbyć się odpadów olejowych? Na rynku działają wyspecjalizowane firmy, które oferują odbiór i transport zużytego oleju w specjalnych, wcześniej dostarczonych zbiornikach. Aby zorganizować odbiór odpadów niebezpiecznych, należy najpierw podpisać umowę z wybranym przedsiębiorstwem oferującym wymienioną usługę.

 

Jak przebiega odbiór olejowych odpadów niebezpiecznych krok po kroku?

Pierwszy etap to zamówienie usługi. Należy wybrać firmę, która ma wszelkie kompetencje i zezwolenia do odbioru oraz transportowania odpadów olejowych w sposób zgodny z przepisami. Następnie niezbędne jest podpisanie umowy, która może mieć różny charakter. Firmy oferują usługę jednorazową lub o charakterze stałym. W przypadku usługi stałej odpady odbierane są w zależności od ilości i szybkości ich generowania, raz na dwa tygodnie, na tydzień lub raz w miesiącu. Posiadacz odpadów, czyli w tym wypadku właściciel firmy, która je wytworzyła, ma obowiązek przechowywać olej w specjalnych zbiornikach do czasu przyjazdu firmy. Beczki dostarcza najczęściej firma wywożąca z chwilą podpisania umowy. Po zapełnieniu zbiorników, we wcześniej ustalonym terminie, firma przyjeżdża we wskazane miejsce i odbiera pełne pojemniki, pozostawiając na miejscu puste beczki gotowe do zapełnienia. Z chwilą przekazania odpadu z przedsiębiorcy zostaje zdjęta jest część odpowiedzialności za ich dalszy los. Olej przepracowany z punktu widzenia prawa przechodzi odtąd na własność odbiorcy.

 

Umowa podpisana z odbiorcą stanowi dodatkowo zabezpieczenie na wypadek kontroli, ponieważ jest dowodem na to, że dane przedsiębiorstwo korzysta z usług profesjonalnej firmy odbierającej odpady olejowe.

 

 

Komentarze