Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Uprawa warzyw – w ogródku przy domu, czy prowadzona na skalę przemysłową – to nie lada wyzwanie. Bez względu na to, czy decydujesz się hodować pomidory, marchew, czy sałatę, Twoim zbiorom zagrażają rozmaite agrofagi. Jednym z dobrych sposobów na ochronę plonów przed nimi jest odpowiednio dobrana siatka na warzywa. Zobacz, dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania.

Choć mogłoby się wydawać, że nowoczesne środki ochrony warzyw przed szkodnikami to przede wszystkim substancje chemiczne, rolnictwo w XXI wieku stawia na bardziej naturalne metody. Owszem, są sytuacje, w których oprysków nie da się uniknąć. Jeśli jednak może je zastąpić np. siatka ochronna na warzywa czy inny nie chemiczny środek zapobiegawczy – idzie się właśnie tą drogą. Na tym polega integrowana metoda upraw. Warto ją zastosować i wykorzystać odpowiednio dobrane siatki zabezpieczające rośliny.

Przed czym ochroni siatka na warzywa?

Siatka ochronna na rośliny to skuteczna bariera mechaniczna, która może uchronić Twoje uprawy przed kluczowymi szkodliwymi czynnikami. Te najważniejsze to:

zagrożenia pogodowe – siatka to efektywna osłona przed silnym wiatrem, przymrozkami, a także intensywnym deszczem lub gradobiciem, które mogą doszczętnie zniszczyć uprawy,
agrofagi – siatka pomoże ochronić warzywa przede wszystkim przed wszędobylskimi ptakami, np. szpakami, wróblami czy (w rejonach nadmorskich) mewami, ale także przed niektórymi robakami.

Warto podkreślić, że przy uprawie warzyw na otwartym gruncie powinna być stosowana polietylenowa siatka ochronna ogrodnicza, która jest bardziej wytrzymała na amplitudy temperatur, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne.

Jakie uprawy ochronią siatki do warzyw?

Siatka do warzyw, rozpostarta nad całymi grządkami lub polami, będzie dobrym zabezpieczeniem upraw wielu gatunków. Te najważniejsze to:

  • warzywa uprawiane wczesną wiosną – np. kapusta, kalafior, rzodkiewka, brokuł, marchew czy koper,
  • warzywa ciepłolubne – np. kawon, pomidor, papryka czy ogórek.

Siatka sprawdzi się też podczas uprawy buraków, szczawiu, szpinaku, roślin strączkowych, cebuli, pora czy szczypiorku.

Przed jakimi agrofagami ochroni siatka zabezpieczająca rośliny?

Siatka ochronna powinna zostać założona na rośliny najczęściej w ich wczesnym stadium wzrostu – wówczas, gdy są najbardziej narażone na obecność szkodników. Sprawdzi się np. do obrony przed:

  • śmietką kapuścianą (m.in. uprawy kapusty, brokułów czy kalafiora),
  • śmietką kiełkówką i śmietką glebową (uprawy fasoli i grochu),
  • połyśnicą marchwianką (zagrażającą marchwi, pietruszce, selerowi, pasternakowi i koprowi),
  • bawełnicą topolowo-marchwianą,
  • miniarką porówką.

Aby siatki do warzyw spełniły swoją rolę, należy wybrać te o odpowiednich parametrach technicznych. Warto postawić na wersję o gęstych oczkach, przez które nie przedrze się ani dziób ptaka, ani wymienione powyżej szkodniki. W doborze odpowiedniej osłony pomoże np. ekspert z firmy Sieci-Siatki.pl: https://sieci-siatki.pl/. Warto się skonsultować, aby zamówić siatkę ochronną, która pomoże poprawić jakość upraw i ich bezpieczeństwo.

undefined