Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

potrząsanie uchem przez psa
Potrząsanie uchem przez psa to powszechne zjawisko, które gdy wielokrotnie się powtarza, może budzić niepokój właścicieli. Czasami jest to odruch, jednak nierzadko może także świadczyć o istnieniu poważniejszych problemów zdrowotnych zwierzęcia. Jakie są najczęściej spotykane przyczyny takiego zachowania pupila? Kiedy zgłosić się z czworonogiem do weterynarza?

 

 

O czym najczęściej świadczy potrząsanie uchem przez psa?

Potrząsanie uchem przez psa to naturalny odruch, który ma na celu pozbycie się z niego wszelkich substancji obcych. Jednakże, jeśli zwierzę wykonuje go częściej lub intensywniej niż zwykle, warto zbadać przyczynę tego zachowania. Nierzadko jest to objaw dyskomfortu lub bólu wynikającego z różnych przyczyn. Jednym z najbardziej powszechnych powodów potrząsania uchem przez psa są infekcje bakteryjne i grzybicze. Przyczyniają się do tego wilgotne warunki wewnątrz ucha oraz nagromadzenie w nim zanieczyszczeń. Szczególnie narażone na tego typu infekcje są rasy o długich uszach, pod którymi często gromadzi się wilgoć.

Innym powodem może być obecność ciał obcych w uchu psa, takich jak kolce, ziarenka piasku czy małe owady. Działają one drażniąco na błonę śluzową, wywołując u psa odruch potrząsania głową w celu usunięcia intruza. Ponadto potrząsanie uchem może być także wynikiem alergii albo podrażnienia skóry wewnątrz niego. Określony pokarm, roztocza czy pyłki mogą prowadzić też do stanów zapalnych skóry ucha. W przypadku podejrzenia występowania tego rodzaju problemów warto zgłosić się do weterynarza. Z Bemowa oraz innych warszawskich dzielnic można dojechać m.in. do gabinetu w Ożarowie Mazowieckim.

 

Jakie badania wykonuje się w przypadku potrząsania uchem przez psa?

W sytuacji, gdy właściciel zaobserwuje niepokojące objawy, takie jak nadmierne potrząsanie uchem czy drapanie się w okolicy uszu, należy zgłosić się do weterynarza. Przeprowadzi on badanie zwierzęcia oraz dokładną kontrolę uszu, aby ocenić ich stan i zauważyć ewentualną obecność ciał obcych. W razie potrzeby weterynarz może sięgnąć po dodatkowe metody diagnostyczne. Jedna z nich polega na pobraniu wymazu z powierzchni ucha i analizie jej pod mikroskopem. Pozwala to na wykrycie ewentualnych patogenów, takich jak bakterie czy grzyby oraz stwierdzenie stanu zapalnego. Tego rodzaju badanie wykonasz m.in. w Gabinecie weterynaryjnym Strażacka.

W przypadku podejrzenia alergii lekarz weterynarii może zlecić wykonanie określonych testów. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzenie diety lub terapii farmakologicznej. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne wykonanie badania radiologicznego w celu oceny stanu struktur wewnętrznych ucha. Jest to istotne, gdy podejrzewa się uraz mechaniczny lub uszkodzenie ucha na skutek przewlekłego stanu zapalnego.