Kredyty we franku szwajcarskim jeszcze kilkanaście lat temu było dość łatwo uzyskać i cieszyły się dużą popularnością, obecnie są przyznawane wyłącznie osobom zarabiającym w tej walucie. Temat kredytów frankowych jest jednak wciąż aktualny i wywołuje skrajne emocje. Nagły wzrost zadłużenia frankowiczów to główne tło dla rozgrywających się tragedii ludzkich, którzy stracili oszczędności życia. Mimo, że banki umyły ręce od całej sytuacji, to frankowicze coraz częściej dochodzą swych praw w sądzie.
Wybór konkretnego sposobu walki z instytucjami finansowymi zależy przede wszystkim od rodzaju umowy kredytowej. Z czym wiąże się posiadanie kredytu denominowanego i w jaki sposób spłacamy go po 2015 roku?
W jaki sposób spłacamy kredyt denominowany?
Umowy kredytowe w obcej walucie nawet na tę samą sumą, mogą mieć różne zasady spłaty i mogły być udzielone na różnych warunkach. Wiele zależy od aktualnego kursu danej waluty, według której banki prowadzą między sobą rozliczenia, a także od zdolności kredytowej osoby zaciągającej ten kredyt. W dużym uproszczeniu, różnice te wynikają z zasad przeliczania zobowiązania.
W przypadku kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego, jego wartość wyrażona jest we franku szwajcarskim. W inny sposób natomiast będzie ustalana całkowita kwota do zapłacenia w przypadku kredytu złotówkowego. Dla zobrazowania tych różnic, przyjmijmy że zaciągnięto kredyt we frankach w wysokości 200000 CHF, wówczas kwota jaką faktycznie zostanie otrzymana jest całkowicie zależna od kursu franka do złotówki na dzień przeliczania. Wynika z tego, że w momencie podpisywania umowy kredytowej nie wiedzieliśmy jaką kwotę faktycznie otrzymamy, ponieważ nie mogliśmy przewidzieć kursu tej waluty wtedy, gdy będzie ona przeliczana. Kwotę tę klient banku mógł poznać dopiero wtedy, gdy pieniądze miały wpłynąć na nasz rachunek kredytowy.
Sytuacja na rynku walutowym miała w tym kontekście ogromne znaczenie i determinowała wszystkie zmiany w rozliczaniu zobowiązań. Nawet najmniejsze wahania kursu franka mogło znacząco odbić się na ostatecznej kwocie, jaką mieliśmy otrzymać, a różnice te mogły się zamknąć w kilku tysiącach złotych. Klienci banku nie dostali żadnej możliwości zabezpieczenia się przed takim scenariuszem, co więcej nie był on nawet brany pod uwagę w rozmowach z przedstawicielem banku. Dopiero z perspektywy czasu widać, z jak dużym ryzykiem wiązało się podpisanie tak sformułowanej umowy.
W jakiej walucie spłacamy kredyt denominowany?
Z zasady, kredyt denominowany jest spłacany w tej walucie, w której został zaciągnięty. Sposób spłacania zadłużenia jest również bardzo dokładnie sformułowany i jest zależny od sposobu przeliczania zobowiązania z obcej waluty do złotówki, o którym mowa była wcześniej. W praktyce oznacza to, że przez cały okres spłacania zadłużenia rata kredytowa, ostateczne zobowiązanie, a tym samym nasze interesy są ściśle związane z sytuacją na rynku walutowym - a dokładniej, z zależnością między złotówką a frankiem szwajcarskim. Mechanizm ten porównać można do chodzenia po linie z zasłoniętymi oczami, przy korzystnym kursie franka - można zyskać, ale wzmacniający się frank oznacza spadek wartości złotówki i większe obciążenie finansowe dla nas samych.
Z czym wiąże się posiadanie kredytu denominowanego?
Frankowicze znaleźli się w niezwykle niekomfortowej sytuacji, czego nie mogli przewidzieć zawierając umowę frankową kilkanaście lat temu. Wartość ich zobowiązania prawie z dnia na dzień wzrosła dwukrotnie, a w obliczu tych zmian zostali oni pozostawieni sami sobie. Obecnie coraz częściej frankowicze podejmują próby walki z instytucjami finansowymi, występując z pozwem przeciwko bankom do sądu. Szczegółowa analiza umów frankowych dała podstawy do zaskarżenia ich przed wymiarem sprawiedliwości z powodu ich nieważności. Liczne klauzule abuzywne rażąco naruszały interesy kredytobiorców i jest to wystarczający powód do zaskarżenia ich bezprawności. W rezultacie, słyszymy o kolejnych orzeczeniach sądowych na korzyść poszkodowanych frankowiczów. Unieważnienie umowy frankowej to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów walki z bankami o prawa frankowiczów.