Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

kredyt dla rolnika
Wiosna to dla rolników czas wzmożonej pracy, ale także większych wydatków.  W wielu przypadkach zwykłe oszczędności nie wystarczą i niezbędna może okazać się pomoc ze strony banku. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazują się kredyty preferencyjne. Kredyt tego rodzaju udzielany jest przez bank na korzystniejszych warunkach niż warunki rynkowe. Jest on dedykowany do określonych klientów banku, w tym przypadku do rolników.

 

Rodzaje kredytów preferencyjnych

Przyznanie kredytu preferencyjnego jest często związane z koniecznością spełnienia dodatkowych wymogów formalnych, niewystępujących przy ubieganiu się o kredyt na warunkach rynkowych. Procedury te nie są jednak szczególnie zawiłe, a pożyczki udzielane są po to, aby ułatwić rolnikom rozwój gospodarstwa w sytuacji trudnej bądź kryzysowej.

Wśród najpopularniejszych rodzajów tego typu pożyczek znajdują się:

– kredyty na modernizację gospodarstw rolnych,

– kredyty klęskowe,

– kredyty z dopłatami państwa na termomodernizację budynków mieszkalnych.

Kredyty preferencyjne przyznawane są rolnikom zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Szczególnym rodzajem wzmożonej potrzeby zawierania tego typu kredytów jest także panująca obecnie pandemia koronawirusa. Aby wynagrodzić tej grupie społecznej zaznane straty Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła na kredyty 125 milionów złotych limitów akcji kredytowej oraz 800 tysięcy złotych na dopłaty do oprocentowania dla tych kredytów. 

Lepsze warunki, które można otrzymać, mogą dotyczyć chociażby wysokości oprocentowania, ogólnych warunków umowy, harmonogramu spłat kredytu, wymaganego zabezpieczenia, a także możliwości zastosowania tak zwanej karencji bądź stosowania prolongaty. Pożyczki tego rodzaju są w pełni bezpieczne i gwarantują szybki zastrzyk gotówki. Różnice pomiędzy ceną zwykłego kredytu na rynku a korzystnymi warunkami, jakie daje kredyt preferencyjny dla rolników, pokrywa państwo. 

 

Na co rolnicy mogą wziąć kredyt?

Kredyty preferencyjny mogą zawrzeć osoby fizyczne, z wyłączeniem emerytów i rencistów mających ustalane prawo do renty z tytułu niezdolności do wykonywania pracy, ale także osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające tej osobowości. Wytyczne te są sprawdzane podczas akceptowaniu wniosku o udzielnie kredytu.

Kredyty mogą być udzielone na działalność w zakresie rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego, działalności produkcyjnej, agroturystyki, usług dla rolnictwa oraz działów specjalnych produkcji rolnej. Oferta kredytów preferencyjnych uzależniona jest od przyznanych Bankowi limitów dopłat i akcji kredytowej przez ARiMR. Warto rozeznać się w ofertach poszczególnych instytucji i wybrać tę, która wydaje się nam najkorzystniejsza – wyjaśnia pracownik Poznańskiego Banku Spółdzielczego, znajdującego się jako jeden z nielicznych na liście instytucji udzielających kredytów preferencyjnych dla rolników.

Kredyty preferencyjne mogą zostać wykorzystane na zakup gruntów rolnych, budowę i modernizację budynków służących do produkcji rolnej oraz na zakup nowych maszyn, ciągników i urządzeń rolniczych, a także zakładanie plantacji wieloletnich i sadów.