Wycinaki do kiszonek to bardzo przydatny osprzęt do ładowaczy czołowych i zwykłych ładowarek. Znajdują praktyczne zastosowanie w działalnościach rolniczych, które są nastawione na dużą hodowlę bydła. Jednak urządzenia do wycinania bloków kiszonki są bardzo zróżnicowane – konkretny model należy dopasować do możliwości i potrzeb gospodarstwa.
Wycinaki szczękowe – popularne modele
Często stosowanym modelem są wycinaki szczękowe. Efektem ich pracy jest pozostawienie nieposzarpanej i precyzyjnie wyciętej ściany paszy objętościowej w silosie. W związku z tym pobieranie kiszonki nie wiąże się z dużymi stratami, na przykład zimą poziom ubytków jest wręcz zerowy. Ten rodzaj wycinaków do kiszonek świetnie sprawdza się przy pokarmie z traw, z żyta i lucerny – wycinak szczękowy został tak przystosowany do tych kiszonek, że nie przedostają się one przez zęby konstrukcji. Opisywany osprzęt można zastosować również przy wybieraniu kiszonki z kukurydzy – warto wtedy ustawić zasięg jego działania na pełną szerokość. Podczas przejazdów nie występuje osypywanie materiału żywieniowego.
Producenci maszyn i osprzętu rolniczego, tacy jak firma Kołaszewski, zwracają uwagę na to, że podczas wyboru typu wycinaków do kiszonek warto kierować się parametrami ciągników i ładowaczy czołowych. Jeśli sprzęt jest solidny, ma duże możliwości techniczne, montaż wycinaków szczękowych nie będzie problemem. Jednak w przypadku lżejszych traktorów może wystąpić awaria przednich mostów, co wpływa na utrudnienia w codziennej pracy.
Wielofunkcyjne wycinaki szczękowe 3w1
Wariantem tradycyjnych wycinaków szczękowych są uniwersalne wycinaki szczękowe 3w1. Oczywiście mają one wszystkie zalety typowego modelu zębowego, ale ich konstrukcja wyróżnia się inteligentnym dopasowaniem do rozmaitych prac rolnych. Jej część można w każdej chwili zdjąć, by rozpocząć wybieranie kiszonki z traw, żyta i lucerny.
Ten rodzaj wycinaków sprawdzi się także jako praktyczna szufla do materiałów sypkich. Nie trzeba już inwestować w nową łyżkę montowaną na ładowaczu, by szybko i efektywnie załadować paszę treściwą do wozu z paszą. Zaletą tego rodzaju osprzętu z zakresu techniki karmienia jest hydrauliczne sterowanie. Elementem ruchomym jest specjalna „łapa”, która przytrzymuje siatkę z rozciętego balotu – nie trzeba zatem jej usuwać ręcznie w trakcie podawania paszy.
Inne rodzaje wycinaków do kiszonki
Innym typem wycinaka do kiszonki jest szuflokrokodyl – bardzo nowoczesna konstrukcja, przeznaczona dla tych rolników, którzy nie chcą za każdym razem zdejmować różnych osprzętów umieszczonych na używanym ładowaczu. Szuflokrokodyl może zarówno pobrać paszę z pryzmy, jak i załadować belę siana na paszowóz. Jednocześnie ten sam wycinak posłuży do ładowania słomy, sianokiszonki, a także do dosypania paszy treściwej.
Szuflokrokodyl, dzięki bardzo uniwersalnej konstrukcji, sprawdzi się również jako narzędzie służące do ładowania mokrego obornika. Kolejnym atutem tego osprzętu jest niska cena, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę liczne możliwości jego wykorzystania w gospodarstwie. Niestety, nie jest to urządzenie pozbawione wad. Taki wycinak pozostawia poszarpane ściany w blokach kiszonki, co może wpłynąć na pogorszenie jej jakości. Powietrze, które przedostaje się do wyrw w paszy objętościowej, może źle wpłynąć na przebieg naturalnego procesu fermentacji. Szuflokrokodyl jest zatem mniej precyzyjny w wycinaniu segmentów kiszonki niż tradycyjny wycinak, który świetnie służy do regularnego porcjowania żywności dla hodowanego bydła.
Najnowocześniejszym typem wycinaka jest łyżka z frezem. To bardzo drogie rozwiązanie (ceny na rynku mogą sięgać nawet 30 tysięcy złotych netto), które dodatkowo wymaga skomplikowanego układu hydraulicznego na ładowaczu czołowym. Łyżkę z frezem można agregować jedynie z dużymi ładowarkami i ciągnikami – nie jest to zatem opcja dla każdego gospodarstwa. Wycinak frezowy znajduje zastosowanie w samojezdnych wozach paszowych. Czasem te urządzenia są wyposażone w dodatkowy ślimak mieszająco-wyrzucający, który sprawia, że frez z łyżką może funkcjonować jako paszowóz.
Czym kierować się przy wyborze wycinaków?
Obecnie na rynku rolniczym jest duży wybór różnych rodzajów wycinaków do kiszonki. Różnią się one swoim przeznaczeniem, typem konstrukcji, ceną oraz jakością. Przy wyborze najlepszego wycinaka warto kierować się tym, w jaki sposób osprzęt radzi sobie z wycinaniem bloków kiszonki. Zakiszana masa jest bardzo mocno ugnieciona, dlatego narzędzie powinno być mocne, masywne, a przy okazji precyzyjne przy wycinaniu bloków. Najważniejsza jest zawsze jakość paszy, która będzie podawana zwierzętom gospodarskim.