Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

winie 12.2020
Hodowcy często zastanawiają się czy dalsze zajmowanie się świniami będzie opłacalne i czy warto dalej prowadzić hodowlę. Jest to bezpośrednio związane z intensyfikacją produkcji zwierzęcej i cenami żywca. Masowa produkcja oraz niska cena- to wydawać by się mogło warunek przetrwania na tym rynku. Jednak czy do końca sytuacja w tej branży jest tak wydawać by się mogło beznadziejna? Nasz artykuł potwierdza, że jest zupełnie odwrotnie! 

Opłacalność hodowli świń w skali kraju

Maj i kwiecień, a dokładniej panująca w tym czasie pandemia niestety przyniosła załamanie na rynku również trzody chlewnej. Czy teraz jest lepiej. Kto zyskuje a kto traci. Mimo wydawać by się mogło wysokiego popytu na wieprzowinę i ta branża niestety ucierpiała. Polska jako część europejskiego rynku wieprzowiny zaczęła się adaptować do warunków odmrożonej gospodarki w okresie letnim powstałych po spadku zakażeń COVID-19. Poprawiły się nastoje wiodących na rynku producentów. szczególnie w krajach Europy Środkowej. Ceny tuczników pozostały bez zmian lub też w nieznaczny sposób podskoczyły. W Polsce w ostatnich latach bardzo duża rzesza hodowców zaczyna poddawać w ogóle sensu posiadanie hodowli trzody chlewnej. Stan pogłowia spada i nadal maleje. Paradoksalnie import wieprzowiny możemy mieć więcej korzyści gdyż rośnie. Polska tak czy inaczej charakteryzuje się dobrym potencjałem zasobów do tego typu produkcji, zajmuje korzystne położenie geograficzne i mamy spory popyt wewnątrz kraju.

 

Przydomowa hodowla świń 

Opcją dla wszystkich tych, którzy chcieliby zająć się chowem trzody chlewnej, są raczej rasy rodzime. Rasy te są w sposób doskonały przystosowane do naszych warunków środowiskowych oraz wykazują dużą odporność na stres. Mają też zastosowanie w gospodarstwach ekologicznych. To również szansa dla niewielkich gospodarstw. Osobniki tych ras są jednak atrakcyjne raczej dla małych hodowców. Dla tych większych producentów nie bardzo ze względu na gorsze wskaźniki mięsności tuczników.

 

W co warto inwestować? 

Szczególnie godne polecenia po przeanalizowaniu opcji dostępnych na rynku są firmy specjalizujące się w hodowli świń duńskich. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną producenta, gdzie znajdą państwo wszelkie informację potrzebne do podjęcia decyzji o współpracy http://danbred-polska.pl/ . Zdecydowanie polecamy to rozwiązanie wszystkim hodowcom! Wybór świń odpowiedniej rasy pozwoli na znaczną poprawę wyników hodowli. Warto wybrać wyselekcjonowane gatunki i i cieszyć się zdrowymi i wytrzymałymi świniami, które wyróżniają się na tle standardowych, najpopularniejszych ras świni.