Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

photographer animal photography dog 58997
Śmierć pupila jest trudnym wydarzeniem dla każdego właściciela. Zdajemy sobie sprawę, że zwierzęta żyją krótko, ale mimo wszystko ich odejście jest zawsze niespodziewane i pełne bólu. Jak godnie pożegnać czworonoga, który był członkiem rodziny? Kremacja psa jest etycznym i zgodnym z prawem rozwiązaniem, które pozwoli na odejście pupila w szacunku i miłości.

 

 

 

Ostatnie pożegnanie 

Troska u ukochanego psa nie polega jedynie na dbaniu o niego w czasie wspólnego życia, leczeniu u weterynarza oraz zapewnienia spokojnego odejścia, ale przejawia się też w pełnym szacunku pożegnaniu. W przypadku śmierci pupila właściciel ma do wyboru pochowanie go na cmentarzu dla zwierząt, pozostawienie do utylizacji u weterynarza lub skorzystanie z usług krematorium. Ostatnia z opcji cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ pozwala na pożegnanie z pupilem w godny sposób.. 

Warto zauważyć, że choć dla nas nasz pupil jest członkiem rodziny z którym musieliśmy się pożegnać, to w świetle prawa stanowi materiał biologiczny, który należy odpowiednio zutylizować. Z tego powodu niewskazane jest chowanie psów w ogródku lub w nieprzeznaczonej do tego strefie.  Kremacja psa jest zgodna z prawem i umożliwia zachowanie prochów zwierzęcia oraz zapewnia spokój właścicielowi. Chociaż pożegnanie z pupilem jest trudne, to na barkach właściciela spoczywa obowiązek utylizacji ciała zwierzęcia, która powinna być wykonana zgodnie z prawem. 

 

Proces kremacji 

Kremacja zwierzęcia trwa od 2 do 3 godzin i odbywa się z szacunkiem oraz w godnych warunkach. Umieszczenie pupila w piecu do kremacji może mieć miejsce w obecności właściciela, choć często bywa to zbyt dużym obciążeniem emocjonalnym. W większości krematoriów istnieje możliwość zamówienia nagrania z procesu kremacji. Stanowi to gwarancję należycie wykonanej usługi. 

Nie musimy być w ogóle obecni podczas procedury -  wystarczy skontaktować się z odpowiednią firmą, która zabierze zwłoki naszego psa, a następnie zrealizuje zlecenie zgodnie z wytycznymi.  

Krematoria oferują kremację indywidualną lub grupową, ale dla większości właścicieli sposób pożegnania psa ma znaczenie, dlatego decydują się oni na kremację indywidualną. Po jej wykonaniu właściciel otrzymuje zebrane prochy swojego podopiecznego, które może przechowywać w ozdobnej urnie szklanej, metalowej, ceramicznej, drewnianej lub gresowej. 

 

Odcisk pamięci

Każdy właściciel przechowuje pamiątki po ukochanym czworonogu. Sposobem na zachowanie wspomnień może być odcisk łapki oprawiony w ramkę lub zawieszka do łańcuszka w kształcie odciśniętej łapy. 

Alternatywą dla biżuterii są ozdobne kryształy pamięci, w których znajduje się odrobina prochu czworonoga. Kryształy, zawieszki i obrazki z odciskiem łapki pomagają zachować pamięć o pupilu w formie materialnej, a nie jedynie duchowej w sercu właścicieli. 

Pożegnanie z pupilem może być bardzo bolesne, ale jest nieodłączną częścią posiadania czworonożnego przyjaciela. Kremacja psa jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, które pozwala godnie pożegnać pieska. 

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem pamietajomnie.pl